Pozor na osteoporózu

Po dlouhou dobu byla osteoporóza u mužů opomíjeným a často i zanedbávaným problémem, nicméně moderní medicína prokázala celosvětový nárůst této nemoci právě u mužů.

Osteoporóza je onemocnění skeletu spojené s řídnutím a zhoršením kvality kostní tkáně. To má za následek snížení odolnosti kostí a zvýšení rizika zlomenin. Ačkoli je osteoporóza problémem častějším u ženské populace, u mužů mívá fatálnější následky, způsobené zvláště osteoporotickými zlomeninami. Úmrtí způsobená frakturou krčku femoru jsou u mužů dokonce častější než u žen, tvoří celých 38 %. Riziko výskytu osteoporózy zvyšuje kromě některých onemocnění také alkohol, kouření, nadváha a sedavý způsob života.

Osteoporóza u mužů má svá specifika a ovlivňují ji dle výzkumů vědců především mužské pohlavní hormony, androgeny, jejichž produkce klesá po 40. roce věku. U 50 - 70 % onemocnění osteoporózou u mužů je navíc známa příčina jejího vzniku (tzv. sekundární osteoporóza), což usnadňuje stanovení následné léčby. Odborníci proto radí začít co nejdříve s prevencí, nejpozději však po 50. roce života, kdy už je riziko osteoporotické fraktury o 12 % vyšší než v mladším věku. Doporučený denní příjem kalcia by u mužů mezi 25 a 65 lety měl být 1200 mg denně, vitaminu D3 10 μg denně. U mužů nad 65 let pak minimálně 1500 mg kalcia denně a 12 μg vitaminu D3 denně. Dobré výsledky jsou dosahovány také v kombinaci s kolagenem, jehož ideální denní příjem aktivně žijícího muže je kolem 7 - 10 g denně.

Při výběru kolagenu je třeba mít na mysli, že účinný je pouze kolagen hydrolyzovaný, tedy rozpustný ve vodě. Jiné formy jsou pro člověka hůře či dokonce zcela nestravitelné. K novotvorbě kolagenu v těle je pak také nezbytná přítomnost vitaminu C. Pokud si nejste zcela jisti, zda máte dostatečný příjem tohoto vitaminu, je vhodnější vybírat kolagenové produkty o vitamin C již obohacené.

Je zcela zřejmé, že dostatek pohybu, kvalitní strava a stálý přísun vhodných minerálů a vitaminů v kombinaci s kolagenovou kúrou by měly být nezanedbatelnou součástí každodenního života muže, jehož cílem je udržet se co nejdéle fit.