Specifika mužské pleti

Mužská pokožka se od té ženské, na pohled jemné, zcela diametrálně liší. Vědci prokázali čtyři důležité rozdíly, přičemž svou roli zde hraje i kolagen.

Silnější pokožka

Pokožka mužů je asi o 20 % silnější než pokožka ženy, je pevnější a také obsahuje více kolagenu. Zeslabování pokožky u mužů probíhá konstantně, asi o 4,5 % za 10 let. U žen to bývá přibližně 1,5 % za 10 let, ovšem po menopauze začne ženská kůže výrazně zeslabovat. Bývá udáváno, že po 60. roku života přichází ženská pokožka o 20 % své síly.

Zatímco úbytek kolagenu může být na ženské pleti patrný už po třicátém roce v podobě jemných vlásečnicových vrásek, mužská pleť v té době bývá ještě věkem téměř nedotčená. Vrásky se objevují mnohem později, nicméně jsou mnohem hlubší.

Mastnější pokožka

Mužská pokožka obsahuje více mazových žláz, které jsou zároveň větší a aktivnější. Pokožka mužů tak má výraznější takzvaný hydrolipidický film a je méně náchylná k vysychání pleti a předčasnému stárnutí. Na druhou stranu má pokožka vinou zvýšené tvorby kožního mazu vyšší sklon k nedokonalostem pleti a k akné.

Krevní cévy

Mužská pleť je doslova protkaná krevními cévami. Je jich více a jsou ve vyšší koncentraci, ale časem křehnou, což může v pozdějším věku způsobovat trvalé zčervenání a zarudnutí pleti, zvláště v oblasti tváří a nosu.

Vousy

Testosteron u mužů způsobuje růst vousů, tedy silných chloupků na bradě, horním rtu, tvářích a na krku. Holením se však pokožka namáhá a dráždí. Muži, kteří se holí, bývají náchylnější ke kožním problémům. Z tohoto důvodu je nutné používat vhodné přípravky na a po holení.

V případě drobných poranění po holení se dobře osvědčil hojivý hyaluronát HA gel od české farmaceutické společnosti RosenPharma a.s., který účinně pomáhá k rychlejší obnově tkáně v místě poškození.

Kolagen a mužská pleť

Jak jsme již zmiňovali, obsahuje mužská pleť více kolagenu a stárne pomaleji. Kolagenovou kúrou pak lez stárnutí pleti ještě efektivněji oddálit. Dostatek kolagenu v těle pomůže zmírnit i již vzniklé hluboké vrásky.

Kolagen SPRINT od společnosti RosenPharma a.s. je nejúčinnější a jedinou formou kolagenu respektující mužská specifika.