Sport a kolagen

Každý aktivní jedinec má dnes poměrně vysoký přehled o vhodných vitaminech, minerálech a dalších výživových doplňcích, které jeho tělu dodají vše potřebné. Mezi ty základní doplňky stravy pak řadí právě kolagen.

Kolagen, obsažený ve svalech, je totiž pro trvalou výkonnost sportovce nesmírně důležitý. Jeho nedostatek způsobuje při vysoké námaze mikro-trhlinky v kolagenních pouzdrech svalů, což způsobuje svalovou únavu a posléze i bolest. Proto sportovci k regeneraci šlach, kloubů a vaziva běžně užívají kolagen. Užívání kolagenu je samozřejmostí při kulturistice, vzpírání, při bojových sportech, aerobiku, gymnastice a řadě dalších sportů, u kterých je důležitá vysoká elastičnost vaziva a šlach a bezchybná a samozřejmě bezbolestná pohyblivost kloubů.

Ani ti, kteří sice nejsou vrcholovými sportovci, ale o svou kondici pravidelně dbají běháním, plaváním či ve fitness centrech, by neměli dostatek kolagenu v těle podceňovat. Jestliže svou energii vkládají do dosažení vypracované postavy, byla by škoda hyzdit poctivě vyrýsované svalstvo povislou kůží. Kolagen má totiž jedinečnou vlastnost - pomáhá udržovat pokožku vypnutou a pružnou. To je cenná vlastnost i v případě, že právě díky cvičení a životosprávě muž hubne. Kolagen v takovém případě způsobí, že pokožka snadněji reaguje na svou novou "velikost".

Kolagen také pomáhá lepšímu hojení při poranění kůže. Příjemným bonusem je také zlepšení kvality vlasů a nehtů. Perorální přijímání kolagenu má tedy zcela určitě své opodstatnění. Hovoříme samozřejmě o kolagenu hydrolyzovaném, tedy o jediné snadno stravitelné formě, kterou naše tělo dokáže bezezbytku využít. Při kolagenové kúře je ovšem třeba dbát na dostatečný přísun vitaminu C, bez kterého se proces novotvorby kolagenu v těle neobejde.

Nejen pro aktivní sportovce je kolagen nesmírně důležitou součástí životosprávy, jeho dostatek je nezbytný pro každého, kdo chce zůstat dlouho fit a co nejdéle si zachovat mladistvý vzhled.